Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Czy niejadki istnieją?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Czy niejadki istnieją?

No właśnie jak to zrobić i czy czasami nie przesadzamy twierdząc, że mamy w domu niejadka?

dsc00358

 

Każda matka, która dba o dobre nawyki żywieniowe swojego dziecka pewnie nie raz zastanawiała się co ma zrobić, kiedy kolejny raz z ust  malucha usłyszała:

Nie będę tego jadł;

to jest niedobre;

nie lubię tego;

ble, ble, ble

Dla mnie jako rodzica posiłki były najbardziej stresującym momentem w ciągu dnia. W środku wpadałam w szał słysząc kolejne wymówki. Stoisz godzinę w kuchni, gotujesz, starasz się, a tutaj taka „niespodzianka” – z ust syna słyszę ” ale ja tego nie lubię mamo „. Dziwne, że jak kolega wpadnie z czekoladą to nigdy nie usłyszałam odmowy ;) Wręcz przeciwnie ile był wstanie wymyślić argumentów, które przemawiały na korzyść czekolady.

Jeżeli Wasze dziecko też jest „niejadkiem” i obawiacie się o jego zdrowie koniecznie wprowadźcie w życie poniższe rady, a możecie być pewni, że już niedługo problem sam się rozwiąże, a może nawet nie jest tak strasznie jak Wam się wydaje!

PORADY:

1. Wytrwałość – nowy smak, podajemy dziecku nawet do 15 razy!!! Ten sam produkt, wytrwale kładziemy na talerzu, bez zmuszania do jedzenia czy próbowania. Żadnych kar czy nagród. Przyjdzie dzień kiedy dziecko samo zaakceptuje dany produkt.

2. Wyciszenie – przed posiłkiem staramy się aby dziecko się wyciszyło. Kategorycznie zabraniamy dziecku bawić się podczas jedzenia, a tym bardziej oglądać bajki.

3. Wielkość posiłku – podajemy małe porcje. 1 łyżka przypada na 1 rok życia dziecka. Jeżeli nasze dziecko ma 3 lata szykujemy po 3 łyżki z każdego produktu.

4. Czas na jedzenie – jedzenie posiłku nie powinno trwać dłużej niż 20 minut. Jeżeli talerz w dalszym ciągu jest pełen – zabieramy go ze stołu i informujemy dziecko, że posiłek dobiegł końca. Nie bójmy się, że dziecko będzie głodne – jeżeli zgłodnieje podajcie  talerz z pozostałościami po posiłku.

5 Dobry przykład – posiłki jemy w gronie rodzinnym, dzieci chętniej jedzą w gronie najbliższych. Uwielbiają nas naśladować, dlatego to właśnie nasze zachowanie przy stole jest dla nich najbardziej wartościowe. Jeżeli pokażemy, że coś nam nie smakuję i tego nie jemy – nie bądźmy zaskoczeni jeżeli na drugi dzień nasze dziecko postąpi tak samo. Działa to oczywiście w dwie strony – dlatego bądźmy dobrym przykładem dla swojego dziecka!

6. Atmosfera – według badań to właśnie ona odpowiada za wybrzydzanie przy stole!!! Żadnego zmuszania czy krzyku. Szanujemy zdanie naszego dziecka, uśmiechamy się i konsekwentnie trzymamy się zasad.

7. Nie pouczamy – przy stole nie pouczamy, ani nie wymagamy od nich zachowania, które nie jest adekwatne do ich wieku. Jeżeli wierci się czy jest drażliwe zostawmy dziecko w spokoju, pouczanie tutaj nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.

8. Dojadanie – staramy się aby nasze dziecko nie dojadało pomiędzy posiłkami.

9. Picie – picie mleka czy soków jak również jedzenie słodyczy powoduję zapełnianie brzucha niewartościowym pokarmem – dlatego zwróć uwagę co je i pije Twoje dziecko zanim stwierdzisz, że nie ma apetytu ;)

10. PAMIĘTAJ!!!

U dzieci pomiędzy 1-5 rokiem życia występuję fizjologiczne zmniejszenie łaknienia! Dlatego nie stresujmy się odrazu kiedy nasze dziecko odmówi jedzenia!

One Comment

  1. Pingback: Szaszłykowe kulki mocy z masłem orzechowym | Kidsdaily

Dodaj komentarz